Napvitorla jellemzői
A napvitorla a déli féltekéről (Ausztrália, Új-Zéland) származik, ahol a már a olyan erős a nap UV sugárzása, hogy árnyékolók és napozókrémek használata nélkül órák alatt leégnek a strandolók, szabadban tartózkodó emberek. A különböző napvitorla típusok ezért olyan irányban fejlődtek, hogy gyorsan fel lehessen szerelni, akár könnyen mobilizálhatóak legyenek, mindamellett fokozottan álljanak ellen a viharos szélnek, jól viselje az UV sugárzást. A napvitorla ár függ az alkalmazott technika bonyolultságától.
A kezdeti sűrű szövésű poliészter textileket a nagy teherbírású HDPDE monofil MESCH hálók, valamint az ACRIL és NANO szövetek kezdték kiszorítani. Több, mint 100-féle szín áll rendelkezésre.
A hálós szerkezetű napvitorla típusok közös jellemzője, hogy felszerelhetjük teljesen vízszintesen is. A napvitorla MESCH hálója érdekesen viselkedik. A háló 92% sűrűségű, ezért a heves eső alatt is csak pár százaléknyi víz, finom permetként észlelhető. Amikor több víz felgyűlik napvitorlán, a súly hatására a textil súlypontján megnyílnak az eddigi finom pórusok, és kb. 10-15 cm széles sugárban lefolyik a víz a napvitorláról. A víz lefolyása után a pórusok visszazárnak.
Népszerű napvitorla típusok és formák
Alakzatokat illetően a napvitorláinkra a három, négy, öt- és hatszög jellemző. A napvitorlát megálmodó megrendelőinknek bátran elszabadulhat a fantáziája, mert az alakzatokra vonatkozóan nem sok megkötés van, csupán néhány szempont, amit érdemes szem előtt tartani.
- A napvitorla éleit alkotó belső szögei lehetőleg konvexek legyenek, kerüljük a konkáv szögeket.
- A napvitorla legrövidebb és leghosszabb éle közötti hányados kettőnél ne legyen nagyobb.
- A napvitorláink éle 6-8 százalékot nyúlik attól függően, hogy merre van a szövési szálirány.
- A napvitorlák csúcsainál szükséges 30-35 cm részt hagyni a felfogató ponttól, mert a nyúlás kompenzálására jobb-balmenetes feszítőt kell elhelyezni.
- A napvitorlák szögei közel egy síkban legyenek, de 10-15 foknyi eltérés az alapsíktól megengedett, sőt nagyon vagány alakzatokat érünk el az elcsúsztatott sarkok okán létrejött hiperbolikus térgörbék révén.
Napvitorla tervezése
A napvitorla választást cégünk egy 3D-s tervező szoftverrel készült látványtervvel segíti.
A szoftver a nap és évszakok változása szerinti árnyék mozgást is látványosan szemlélteti. A program segítségével a helyi adottságokat, valamint az ingatlan geológiai orientációját is figyelembe lehet venni.
Napvitorla telepítése
A napvitorla telepítését a textil fajtája determinálja
FIX napvitorla telpítése során az alábbiakat célszerű figyelembe venni:
- A fix napvitorla 340gr szövetből maximum 80 négyzetméteresek lehetnek.
- Egy függesztési pontra ne essen több mint 10 négyzetméter textil.
- A rögzítési pontok a pontra mutató élek szögfelezőjébe kerüljenek.
- A rögzítési pontok és a textil sarka között mérettől függően 30-35 cm távolsággal kell kalkulálni.
- A HDPDE szövet nyúlása 2-3 % , míg az akryl 1%
- A tartóoszlopok kisebb (Terület< 16 nm) textilek esetén 5/4 coll vastagságú tűzihorganyzott acélcső
- A tartóoszlopok közepes textilek (16< Terület> 24 nm) esetén 2 coll vastagságú tűzihorganyzott acélcső
- A tartó oszlop 24< Terület > 35 esetén 2,5
- 35 négyzetméter felett méretezteni szükséges az oszlopokat.